;

Our People

Senior Leadership

Headmaster of Leicester Grammar School and Principal of the Leicester Grammar School Trust

Mr John Watson, M.A. (Oxon: Hertford) Classics and Modern Languages

Director of Finance and Operations

Mr Stephen Jeffries, LLB (Leeds) Law F.C.A.

Senior Deputy Head

Mr Magnus Anderson, M.A. (Cantab: Pembroke) Physics

Deputy Head (Curriculum)

Mr Carl James, M. A. (Cantab: Girton) Mathematics

Deputy Head (Pastoral)

Miss Jennifer Young, M.A. (Exeter) History

Director of Well-being and Co-curriculum

Mrs Angela Ewington, M.A. (Nottingham) Biology

Head of Sixth Form

Mr James Hunt, B.A. (Reading) English


Heads of Year

  • Miss Jo Mould, B.Ed (Bedford College of HE) Head of Prep (Year 6)
  • Mr Laurie Potter Head of Year 7
  • Mr Nathan Grimadell, B.Sc. (Derby) Head of Year 8
  • Mrs Marie McNally, B.A. (Westminster) Head of Year 9
  • Mr Troy Thacker, B.Ed.(C.N.A.A: Crewe & Alsager College) Head of Year 10
  • Mrs Jane Tompkins, B.A. (Leicester), M.A. (Heythrop: London) Head of Year 11
  • Mr James Hunt, B.A. (Reading) Head of Sixth Form
  • Miss Kate MacLeod, B.Sc. (University College London) Assistant Head of Sixth Form​​​​​​

Departments

Art and Design

  • Miss Katie-May Driver, B.A. (University of the Arts) Head of Art and Design
  • Mrs Amanda Davies, M.A. (De Montfort)
  • Ms Sally Haywood, B.Ed. (Worcester College) B.A. (O.U.), History of Art
  • Miss Jennie Knight, B.A. (De Montfort)

Biology

  • Dr Kathryn Fulton, B.Sc. (Dunelm), PhD. (Nottingham), Head of Biology
  • Mrs Philippa Clare, B. Sc, A.R.C.S. (Imperial College), M.Sc. (Leicester)
  • Mr Peter Cox, B.Sc. (Wales: University College of Wales, Bangor) Duke of Edinburgh Award| Learning Technologies Co-ordinator
  • Mrs Angela Ewington, M.A. (Nottingham), Director of Well-being and Co-curriculum
  • Mr Paul Lawrence, B.Sc. (Leicester)

Business & Economics

  • Mr Peer Moore-Friis, B.A. (De Montfort) PGDIP (Oxford), CIM DIP, Head of Business & Economics |Young Enterprise Co-ordinator
  • Mr Khuzema Esmail, B.A. (Portsmouth), Head of PSD

Careers

  • Mrs Clare Scott, B.A. (Hons), Careers Leader

Chemistry

  • Dr Simon Ainge, B.Sc., Ph.D (Newcastle), C.Chem, F.R.S.C., ARSM (Organ), Head of Chemistry| School Organist
  • Dr Adrianne Kendall, M.A., D.Phil (Oxon: Wadham and Linacre)
  • Mr Andrew King, M.Chem (Loughborough) Assistant Timetabler
  • Miss Angela Patterson, B.Sc. (Sunderland Polytechnic) Head of House - Duke's |Community Service Co-ordinator

Classics

  • Mr Philip Pratt, M.A. (Harvard) Head of Classics
  • Mr Peter Donnelly, M.A. (Durham)
  • Mr Christopher Gilham, B.A. (London)
  • Dr Anastasia Vassilliou-Abson, B.A. (Athens), M.Phil, PhD (Birmingham)

Computing

  • Mrs Maskean Sian, B.A. (Middlesex), Head of Computing
  • Mr Lee Kelham, B.Eng. (Cranfield) 

Design, Engineering and Technology

  • Miss Katie Campbell, B.A. (Nottingham Trent), Head of Design, Engineering & Technology
  • Mr Will Burns, B.Sc. (Edinburgh Napier)
  • Mr Nathan Grimadell, B.Sc. (Derby), Head of Year 8

Drama

  • Ms Annette Hulme, B.A. (Essex), M.A. (Loughborough), Head of Academic Drama
  • Miss Rachel Adams, B.A. (Italia Conti Academy), Head of Performance Drama
  • Dr Julian Griffin, M. A. (Cantab: Fitzwilliam), PhD (OU), Head of English | Theatre Studies

English

  • Dr Julian Griffin, M. A. (Cantab: Fitzwilliam), PhD (OU), Head of English | Theatre Studies
  • Mrs Rachael Kendall, B.A. (Dunelm), M.A. (Goldsmiths), Deputy Head of English
  • Mrs Catherine Barnes, B.A. (De Montfort), M.A. (Birmingham)
  • Miss Rebecca Hadfield, B.A. (Exeter) Charity Co-ordinator
  • Mrs Marlene Higginson, B.Ed, M.A (Toronto) Editor of Leicestrian
  • Miss Nicola Hughes, B.A. (London) Head of Initial Teacher Training
  • Mr James Hunt, B.A. (Reading) Head of Sixth Form

Food and Nutrition

  • Mrs Elaine Nisbet, B.Ed (Trent Polytechnic)
  • Mrs Rebecca Pole, B.Sc. (Sheffield Hallam)

Geography

  • Mr Richard Campbell, M.A. (Edgehill) Head of Geography
  • Mr Craig Cumming, M.Sc. (Edinburgh)
  • Mrs Heather Feasey, B.A. (Cape Town)
  • Miss Emma Hill, B.Sc. (Reading)
  • Mrs Marie McNally, B.A. (Westminster) Head of Year 9

History

  • Mr Andrew Picknell, M.A. (University of London) Head of History
  • Mr Trevor Allen, B.A. (Kent)
  • Mrs Vicky Hird, B.A. (Leicester)
  • Mrs Amanda McHugh, M.A. (Anglia Ruskin)
  • Miss Jennifer Young, M.A. (Exeter) Deputy Head (Pastoral)

Learning Development

  • Miss Joy Clapham, BA.(Hons), M.B.A.Ed, PGC:SpLD (Leicester), PGC:SENCO (Northampton), SpLD and TPC (Patoss) Director of Learning Development
  • Mrs Clare Charles, BTh. (Cantab: Selwyn), SpLD ATS (BDA)

Life Education

  • Mr Khuzema Esmail, B.A. (Portsmouth) Head of Life Education

Mathematics

  • Dr David Crawford, M.A., D.Phil (Oxon: Jesus), M.Ed. (Bristol), M.A. Ed. (O.U.) M.Sc. (O.U.) Head of Mathematics
  • Mr Graham Inchley, B.Sc. (Hull), M.Sc. (Bristol) Deputy Head of Mathematics
  • Miss Lorraine Howd, B.Sc. (East Anglia)
  • Mrs Kate Hyde, B.Sc. (Leicester)
  • Mr Carl James, M. A. (Cantab: Girton) Deputy Head (Curriculum)
  • Mrs Roxanne King, B.Sc. (Birmingham)
  • Miss Hannah McCleery, B.Sc. (Loughborough)
  • Mr Neil Murray, B.Sc. (Imperial), M.A. (London), M.Sc. (Sheffield Hallam)
  • Mrs Kerry Pollard, B.Sc. (Loughborough)
  • Mr Joey Radford, B.Sc. (Sheffield) Head of House - Judges
  • Mrs Zoe Village, B.Sc. (Leicester), Assistant Head of Sixth Form

Modern Foreign Languages

  • Mrs Sylvie Lopez-Correia, M.A. (Université de Picardie Jules Verne) Head of Modern Languages
  • Mrs Emma Nelson, B.A. (Northumbria) Deputy Head of Modern Foreign Languages
  • Miss Alex Chell, M.Phil. (Trinity College, Dublin) French & German
  • Mrs Amy Dewe, B.A. (Warwick) French | Charities Co-ordinator
  • Mrs Katharine Douglas, B.A. (Liverpool) French & Italian |EAL
  • Miss Charlotte Julian, B.A. (Birmingham) French & Spanish
  • Sra Irma Manktelow, B.Sc. (Instituto Politécnico Nacional, Mexico) Spanish
  • Mrs Francoise Paton, DEUG and Licence (Bordeaux) French
  • Mrs. M. Siegfried-Brookes, M.Sc. (Zurich) German Assistant
  • Miss Hatice Torun, B.A. (Manchester) French & German

Music

  • Mr John Barker, B.Mus. MMus (Royal College of Music)  PGCE MTeach (UCL IOE), Director of Music
  • Mrs Amy McPherson, B.A. (Oxon: St Anne's), Deputy Director of Music |Able, Gifted and Talented Co-ordinator
  • Miss Eleanor Graff-Baker, M.A. (Oxon: Queen's)

Physical Education

  • Mr James McCann, M.A. (Bath) Director of Sport
  • Mr Geraint Davies, MEd., B.Sc. (De Montfort) Head of PE and Games
  • Mrs Aneska Button, B.A. (Loughborough)
  • Mrs Charlotte Calland, B.A. (De Montfort)
  • Mr Harry Ellis, B.Sc. (Loughborough) Charity Co-ordinator
  • Miss Christina Feeney, B.A. (Dunelm) Head of House - Vice Chancellors
  • Miss Caitlin Jeffries, B.Sc. (West of England)
  • Mrs Nikki Laybourne, B.Sc. (Hons), M.Sc. (Loughborough) 
  • Mr Laurie Potter Head of Year 7
  • Miss Amy Rothwell, M.Sc. (Loughborough)
  • Miss Milly Scotchbrook, B.Sc. (Nottingham) Sports Graduate
  • Mr Matt Stubbs, B.Ed. (Sheffield Hallam) Head of Academic PE
  • Mr Troy Thacker, B.Ed.(C.N.A.A: Crewe & Alsager College) Head of Year 10

Physics

  • Mr Philip Reeves, B.Sc. (Manchester), Head of Physics; Director of Rugby
  • Miss Ellen Allcoat, B.Sc. (Bristol) Senior House Co-ordinator
  • Mr Magnus Anderson, M.A. (Cantab: Pembroke) Senior Deputy Head
  • Mrs Fiona Johnston, B.Sc. (Thames Polytechnic)
  • Miss Kate MacLeod, B.Sc. (University College London) EPQ Co-ordinator | Assistant Head of Sixth Form

Politics

  • Dr Sarah Yeomans, M.A, PhD (Loughborough) Head of Politics

Psychology

  • Ms Kat Lovelock, B.A. (Warwick), Head of Psychology
  • Mrs Emma Mason, B.Sc. (Warwick) 

Religious Studies

  • Ms Jane Ford, B.A. (Newcastle) Head of Religious Studies
  • Mrs Eva Brookes, B.A. (Sheffield), M.A. (London)
  • Mrs Jane Tompkins, B.A. (Leicester), M.A. (Heythrop: London) Head of Year 11
  • Mr Duncan Whitton, B.A. (Leicester Polytechnic)

Science

  • Mrs Emma Mason, B.Sc. (Warwick) 

Textiles

  • Mrs Amanda Davies, M.A. (De Montfort)
  • Miss Jennie Knight, B.A. (De Montfort)

Support Staff

  • Mr Mark Barker Design Technology Technician
  • Mr Gordon Barks Security Officer
  • Mr Michael Barnett Site Services Operative
  • Mr Les Berry Groundsman
  • Ms Josie Bessell Receptionist
  • Mrs Mary Bloomfield Music Department Administrator
  • Mrs Susan Brooks Finance Assistant
  • Mr Jonathan Burfoot Site Services Operative
  • Mrs Sally Champion, B.A. (Hons), M.A. (Loughborough) Assistant Librarian
  • Mrs Naomi Cresswell, B.A. (Hons) Pool and Sports Centre Manager
  • Mrs Mira Cupac, B.Sc. Senior Laboratory Technician
  • Mr Asim Dalwai IT Technician
  • Mrs Anjana Dhesi Food Technology Technician
  • Mr Philip Durham Security Officer
  • Miss Katie England, B.A. (Hons) Database Manager & Examinations Officer
  • Mr Oliver Gilbert Groundsman
  • Mr Ravinder Gill, B.Sc. (Hons) Senior IT Technician
  • Mrs Lyn Harding, M.A. (Hertfordshire) HR & Compliance Manager
  • Mr David Hennessy Site Services Operative
  • Mr James Hickens IT Manager
  • Mrs Leokadia Hodgson, MAAT Finance Assistant
  • Mr Mike Hood Head Groundsman
  • Mrs Natalie Hunt, B.A. (Hons) Head of Marketing (& LGS Admissions)
  • Mrs Barbara James, B.A. (Hons) Admin/Reprographics
  • Mr Lewis James IT Apprentice
  • Miss Charmaine Lister PA to Director of Finance and Operations
  • Mrs Lesley Midgley, BSc. (Hons), DipLib MCLIP Librarian
  • Mr Philip Millward, M.A. (Oxon: Christ Church) Chaplain
  • Mrs Ann-Marie Neal Receptionist & Administrator
  • Mrs Khadishta Noray Financial Controller
  • Mrs Neha Pankhania, B.A. (Hons) Hirings Coordinator & Administrator
  • Mrs Manisha Parmar Finance Assistant
  • Mrs Erica Parsons, B.A. (Hons) PA to Headmaster and Principal
  • Mrs Julia Parsons, Dip HE in Nursing (Adult and Child) Lead School Nurse
  • Mrs Raksha Patel School Counsellor
  • Mrs Jane Rogers, BSc. (Hons) Senior Laboratory Technician
  • Mr Paul Ryan Head of Site Services
  • Ms Sue Shepherd Administration Manager
  • Mr Ed Stagg, BSc. (Hons) Music and Drama Technician
  • Mr Jack Tarleton-Lord​​ Groundsman
  • Mrs Mhairi Thornton Marketing & Admissions Assistant
  • Mr William Uff, Administrative Assistant
  • Mr Will Webb Groundsman
  • Mrs Suzanne Woollerson Receptionist
  • Mr Steve Young, B.Sc. Art Technician